PB Jays
PB Jays

PB Jays

Peanut Butter and Jelly Sandwichesexactly how you like it.

A sandwich shop for PB&J lovers. Freshly made and inexpensive. 

Price: $1.00-7.00

Just a few of our options:

BREAD

Wheat bread
White bread
Sourdough
Rye bread
Flatbread
Pita bread
Herbal bread

JAM/JELLIES

Grape
Strawberry
Blackberry
Rasperry
Apricot
Peach
Pineapple
Mixed Berries
Jalapeno
Mango Strawberry
Lemon/Lime
Cherry
Carmel Apple
etc.

PEANUT BUTTER

Creamy
Cookie Butter
Crunchy
Organic
All-Natural

  Imagine how great your PB&Jay will taste!

 

Project Description: Who doesn’t love a good sandwich? You can go to Subway if a meat and cheese sandwich is what you’re looking for, but what about a peanut butter and jelly sandwich—the American classic? Then you’re stuck. Everybody likes their peanut butter and jelly sandwich a little bit different, and that’s what makes PB JAYS so special.  We can give you exactly what you want.

 

There are hundreds of different types of jams and jellies, and there are tons of different breads and peanut butters to choose from as well. PB JAYS offers many of those choices. Or maybe, you just want a triple-stacker sandwich. We can give you that too. The options are limitless at the sandwich shop PB JAYS. We make inexpensive, fast, and fresh pb&j sandwiches—exactly how you like it.

 

Project Purpose: To make the perfect sandwich for the individual on the go—a quick and healthy snack that gives you energy to get the job done. Peanut butter is not only a good source of protein (8g per serving), it also provides approximately 7% of your daily value for fiber—keeping you full longer and smiling bigger.

 

Target Market: High school and college-aged students on a budget

 

                          On-the-go Mom’s with young children

 

Why Fund My Project: In order to make my idea a reality, I need the ability to buy the required materials to start my business. Once I am back on the mainland, I want to purchase a variety of ingredients to start making my sandwiches. Advertising will begin through social media and word-of-mouth, but I need money to purchase all the jams, jellies, bread, and peanut butter necessary to make my product. This is what I will spend the funds on if I am chosen.

comments powered by Disqus